Mitäpä tähän nyt enää lisäisi, kun kuvat kertoo kaiken. Tulin eilen illalla Turkuun ja majailen nyt täällä kummitädin perheen luona, kunnes keskiviikkona joskus pääsykokeen jälkeen lähden yöjunalla takaisin Rovaniemelle. Ilma oli tänään niin helvetin hyvä, ettei mitään järkeä. Otin aurinkoa kahdestatoista kolmeen, ja paloin. Minä, puoleksi aasialainen, paloin Suomessa toukokuun auringon alla. Eihän mulla käynyt aamulla mielessäkään, että mun iho kärähtäisi reilun parin tunnin aikana – saati että ruskettuisin näin paljon! Mulle tuli ihan kunnon rusketusrajatkin, oon niin mielisssään. Happypeppu! En tiedä tuntuuko tämä vaan talven valkonaaman jälkeen, mutta on mulla oikeastikin ihanan ruskettunut olo. Ihanaaaa.
On myös aika kylläinen olo, ollaan syöty kaikkea herkullista. Kaiken tämän grillailun ja jäätelön nautiskelun keskellä melkein unohtaa jännityksen – Oulun pääsykokeiden pisteet tulee nimittäin tänä perjantaina, ja on vähän jännäjännä kuulla tulokset. Mitä jos termin ”etnolekti” unohtamisesta tuleekin toinen välivuosi? Peeveli.
Mutta hei, onko mulla ketään turkulaisia lukijoita? Ja onko jotain paikkoja missä mun kannattaa käydä näiden Turku-päivien aikana?
43 Kommenttia
Hei noi bikinit näyttää ihanilta!<3 Mistä ne on ostettu? :-) Aurinko paisto tänään kyllä tosi voimakkaana, vaikka ulkona ei ihan hirveen kuuma ollutkaan! Itsekin paloin hieman käsivarsista, vaikka yleensä aika harvoin palankin.
<3: Anniina
Ginasta ostettu! Kiitos paljon :) Oli kyllä tosi paahtava aurinko, tämmönen thai-nahkakin palo!
Turkulaisena voin sanoa, että tämänhetkinen lempiravintolani on kortteliravintola kerttu :) Sieltä saa parhaita hamppareita ja pulleita ranskiksia <3
Kuulostaapa söpöiltä pulleat ranskalaiset <3 Missä se on? Onko siellä lounasta?
Se on juna-aseman lähellä Läntisellä pitkäkadulla. On lounasta ja viikonloppuisin siellä on hampparibuffet!!
Sen "sisko" rantakerttu on kuulema myös kiva. Se on Aurajoen rannalla Läntisellä rantakadulla. Tiistaisin siellä on tortillabuffet ;)
Oi sekä hamppari- että tortillabuffet vois olla meikän hommia :D Kiitti vinkeistä!!
Mullakin on jo ihan kunnon rusketus, vaikka en oo muutakun ollu ulkona viettämässä aikaa ! Tää on ihan kummaa, kun ennen on tuntunu ettei väri tartu Suomessa ollenkaa ja nytte sitte oon jo aika ruskee:o
Mut tohon turkuiluun niin en oo turkulainen, mutta mun lemppariravintola turussa on dennis ! Suosittelen ehdottomasti kokeileen, on ihan superhyvää ruokaa:) Ja ite aina kun käyn tähän aikaan Turussa tyksin istuskella Aurajoen rannalla tai sitte varmaa ne laivat on kans aika kivoja?:)
Niimpä, outoa mutta ihanaa! Ja pitää tsekkailla jos ehtis Dennikseenkin. Aurajoen ranta on kyllä ihana, käytiin tänään siellä jätskillä vaikkei ihan laivoihin asti vielä mentykään :)
Aurajoen ranta ja jokilaivat. Itse turkulaisena rakastan Blankon pasta-annoksia nautittuna aurinkoisella terassilla [ Blanko sijaitsee Aurajoen rannassa, aurasillan kulmassa]. Ü
Toivottavasti tulis vielä aurinkoiset ilmat ennen kuin lähden, tuo nimittäin kuulostaa ihan täydelliseltä!
Jos ehdit, mee jokirannan lisäksi Naantaliin käymään – ihana pieni kesäkaupunki, jonne ajaa autolla Turusta alle puoli tuntia. Kävelykierros Naantalin vanhassa kaupungissa, vierasvenesatamassa ja rannalla on aina yhtä mukavaa, samaten kuin pienissä kahviloissa/ravintoloissa herkuttelu. :)
Saa nähdä pääsenkö käymään kun ei oo autoa käytössä, mutta kuulostaa ihanalta :) Varsinki ku Rovaniemellä ei oo muuta kuin joki, mukava harrastaa merifiilistelyä hihi.
Tänää oli kyllä ihan perfecto kesäpäivä!
Tajuun et blogeille on ominaista ottaa ruokakuvii mut tuntuu ettei sun postaukset ole muista kuvista viime aikoina koostunutkaan.. Tai siis, aina alku-, pää- ja jälkiruuasta eriksee, jotai rajaa :D
Haha joo mieki oon huomannu saman, sori :D Nyt ku ollu reissussa niin ei oo sattunu olemaan hirveästi muita aiheita kuin omat menemiset, ja omat menemiset on sattunu koostumaan ruokatreffeistä eri ihmisten kans. Huomenna tulee asua ja tuunauspostausta!
ruokakuvat on just hyviä :D ei haittaa yhtään!
Kiva että joku tykkää :D Minun lisäksi siis
Tintå Auransillan kupeessa on aivan loistava lounasmesta, parhaimpia mitä olen Turusta löytänyt. Toinen näin kesällä on tietysti jokilaivat, jotka nyt väistämättä osuu silmiin :)
Tintå, en oo tätäkään kuullu ennen! Kiitti :)
En oo turusta, mutta viime kesän siellä vietettyäni suosittelen Tintån salaattibuffeta lounas aikaan! myös pizzat on siellä tosi hyviä:) ja nyt aussiebar on avannu jokilaiva, akntsii käydä tsekkaamassa. Ainakin vappuna oli kova meno!
oi ihan mustikkapiiras tossa kuvassa!nam:)
-Laura
Salaattibuffet-lounas kuulostaa ihan täydelliseltä, tykkään tosi paljon kyllä salaateista!
Ja namm niimpä :) Piirakat jäätelöllä on ihan parhaita!
Minäkin suosittelen ehdottomasti Blankoa ja Tintå:a. Blogistasi päätellen ne on just sun tyylisiä ravintoloita. :) Ja jos lenkkivinkkejä kaipaa ehdottomasti Koroistenlenkki "polkua" suosittelen (Kiertää kivasti pätkän aurajokea luonnonhelmassa). Ja tietty jokilaivat!
Hihi okei! Vitsi haluaisin kyllä hulluna lenkille ku on näin hyvät ilmat, mutta mulla on _taas_ kuumeinen olo ja aamuyöllä heräsin siihen että yskin keuhkoja ulos :(
puolalanpuisto!! olin itsekin eka kertaa viimeviikolla ja ihan mahtava paikka varsinkin kun aurinko paistaa :)
Pitääpä kattoa missäpäin Turkua se on :)
ruokakuvat on just bueno! :D oot niin kivasti ne kuvannutkin,et ei kyllä haittaa yhtään. saa vähän itellekin inspistä ruuanlaittoon,en oo tajunnu esim. että viinirypäleitäkin voi laittaa salaattiin haha :D
että ihan turhaa niuhottamista joiltain :D
Haha kiitti paljon tsempistä! Kiva että jaksoit laittaa kommenttia <3
soriii en oo ehtinyt soittaa niin kiire ollut. nyt oot turussa jiiia! käy ainakin siinä joella jossain jokilaivassa juomassa siideri tai ihan muuten vaan käy ihastelemassa jokea, se on aika nätti :) tsemppiä kulta vielä kokeeseen<3
Ei mitään, mie just mietinki sua eilen ku pyöräiltiin kaupungilla että tää on Senjan kaupunki :D No okei oot Helsingin tyttöjä, mutta ku tottunu yhdistään sinun blogin Turkuun hihi
Täällä on aika hulluna jo ravintoloita lueteltu, niin minä sanon, että tee kävelylenkki Martissa ihastelemassa puutaloja jos ehdit (yks lemppareimpia paikkoja iltakävelylle!), ja puistot ovat täällä kivoja, jos haluut vaiks pikniköidä. Kantsii myös kierrellä kaikkia pieniä pikkuliikkeitä jos on aikaa! Minä itse tykkään vaan kierrellä Turkua, kun täällä on aika paljon kauniita taloja ja alueita.
Nytki olis kyllä ihana picnik-sääkin :) Täällä kyllä on paljon kaikkea kaunista, heti ihan erilainen tunnelmaki kuin Helsingissä!
Höh miks mun iholle ei oo tapahtunu _yhtään_ mitään, vaikka viikonlopun aikana oon kärventäny itteäni auringossa ilman aurinkorasvaa useita tunteja + totta kai lenkkeilly (joo tiedän, näin ei sais tehdä). Luulis että tälle suomalaiselle valkoistakin valkoisemmalle iholle ois ees jotain tapahtunu. Rusketus missä olet? :D
Voi ei raasu :( Mun poikaystävällä taitaa olla samanlainen iho kuin sulla, siihenkään ei meinaa tarttua millään väri!
Oltaiskohan ehditty sillon keskiviikkona vielä sun pääsykokeen jälkeen edes nopeasti treffata ennen kuin hurautat junalla takaisin Rolloon? :] Mä oon nyt vielä Porvoossa nimittäin :/ (Sori kun en oo muistanut vielä sua fb:ssä lisätä, korjaan heti pikimmiten tämän vääryyden :>)
Uskoisin että ehditään! :) Mietinkin sua tänään että voitaiskohan tavata
Wwwäääh en kyllä löydä sua sieltä…Liian monta Sitaa :// Lisää mut, sukunimi Toivola :]
Ai monta Sitaa?? :D Ei kyllä pitäis olla.. Mutta mie lisään!
Ahaha no mut kun pelkällä etunimellä tuli vaan miljoona thaimaalaista mutta ei yhtään Suomen Sitoja :DD Tai sitten en osaa hakea ihmisiä tuolta…:/
Vähä hassua :D Miekään en tosin löytäny sua vaikka koitin laittaa kaikkia hakusanoja, FB on outo välillä
Ihania kesäfiiliskuvia ja noi jenkkibikinit on ihan tasan täydelliset!
http://poptartdame.blogspot.com/
Hihi kiitos paljon :) Mieki tykkään niistä!
Aivan tosi kivat noi bikinit! Mistä noi on? Oon ite ettiny tollasia jo kauan.. oliko noita erinvärisiä tai erinkuvioisia? =) Ps. Oon tykänny kauheesti lukea sun blogia ja saanut itekki enemmän innostusta treenaamiseen! :) I like! :)
Ginasta! Ei muistaakseni ollu, mutta jos haluaa erilaisia samalla kuosilla niin esim. JC:llä oli kans amerikanlippubikinejä :) Oi kiitos paljon!